Elérhetőségek:
Cím: 5331. Kenderes Szent István út 35
Mikola Istvánné (Könyvtárvezető)
Fehér Gréta (Könyvtári Ügyintéző)
Tel.: 0659/328-366
E-mail: konyvtar@vk-kenderes.bibl.hu
A Városi Könyvtár Kenderes térítéses szolgáltatásai
- tagdíj felnőtteknek: 1.540,-Ft/év (aktív dolgozóknak)
- tagdíj diákoknak: 770,-Ft/év
- számítógép – és internet használat: 280,-Ft/óra
- nyomtatás: 155,-Ft/oldal
- szkennelés: 220,-Ft/oldal
- szövegszerkesztés (könyvtáros által): 605,-Ft/oldal
- terembérlet: 3.870,-/óra
- fénymásolás: 35,-Ft/A4-es oldal, 70,-Ft/ A3-as oldal
- laminálás: 200,-Ft/oldal.
Az 1997. CXL. Tv. 56.§/6. bekezdése értelmében a 16 éven aluliak és a 70 év felettiek, valamint a közművelődési és közgyűjteményi dolgozók mentesülnek a tagdíj fizetése alól.
A Kormány 6/2001/1.17/Kormány Rendelet értelmében a könyvtárhasználókat megillető, a fenntartó által biztosított kedvezményeket alkalmazzuk: regisztrált munkanélküliek, rendszeres szociális segélyezetteknek 700,-Ft az éves tagdíj.
Kölcsönzési határidő elmulasztása esetén felszámított késedelmi díjak: első felszólítás után 100,-Ft, második felszólítás után 200,-Ft, harmadik felszólítás után 500,-Ft.
Városi Könyvtár Kenderes ingyenes alapszolgáltatásai:
- könyvtárlátogatás
- az állományfeltáró eszközök (katalógusok) használata
- információ a könyvtár és a könyvtári rendszer szolgáltatásairól
- helyben olvasás
- kézikönyvtár használata
- folyóiratok olvasása
- tájékoztatás igénybevétele
- közhasznú információk szolgáltatása
- foglalkozások, rendezvények látogatása
A Könyvtár Történelme:
Az 1886-ban életre hívott Polgári Olvasókör volt az első, kifejezetten kulturális jellegű egyesület a községben, majd a századfordulón létrejött Kenderesi Társaskör, az Általános Népkör és Kaszinó, továbbá a Katolikus Olvasókör ugyancsak a lakosság művelődését szolgálta. Kisebb könyvtárakkal a szakmai jellegű egyesületek, mint például az Ipartestület, az Első Földművelő Kör, az 1922-ben szerveződött Nemzeti Földműves Kör és az 1939-ben alakult, vallásos-kulturális funkciót betöltő Katolikus Agrárifjúsági Legényegylet is rendelkezett.
Kenderes első, községi tulajdonban lévő könyvtárát 1898-ban létesítették a földművelésügyi miniszter által folyósított segélyből. 1943-ban a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium három, a Földművelésügyi Minisztérium két, az egyesületek négy, az iskolák három könyvtárat tartottak fenn, de közülük csupán egy vészelte át a háborút négyszázötven kötet könyvvel. A községi könyvtár tulajdonában 1965-ben kilencezer kötet könyv volt, és ez idő tájt a könyvtár alapfunkcióin kívül már különböző rendezvényekkel is hozzájárult a falu közművelődéséhez. Februárban mezőgazdasági könyvhónapot, áprilisban a költészet napját, június elején ünnepi könyvhetet, novemberben őszi könyvhetet tartottak, s ekkor író-olvasó találkozókat is rendeztek.
A község kétszáz férőhelyes régi kultúrháza 1930-ban épült. 1964-ben a művelődési ház és a könyvtár közös elhelyezésére új épület létesült. A művelődési házban, csakúgy, mint a könyvtár korszerű, új épületében gyakran tartanak kiállításokat, vetélkedőket és más kulturális rendezvényeket. Több szakkör működik itt, és az épület az utóbbi években alkalmi vásároknak, kereskedelmi termékbemutatóknak is helyet ad.
A város apraját-nagyját várja a könyvtár, amely 1955. óta működik önállóan. A könyvtár helye többször változott, a jelenlegi épület 1986. márciusában készült el. A földszinten található a felnőtt és gyermekkönyvtári anyag, az emeleti rész a lakosság informatikai szolgáltatását biztosítja internet elérési lehetőséggel, valamint egy 60 főt befogadó előadóteremmel. Itt különböző rendezvényeket tartanak, író-olvasótalálkozókat, rendhagyó irodalomórákat, ismeretterjesztő előadásokat, vetélkedőket, esetenként a képviselő-testület kihelyezett üléseit. Az intézmény az alapellátást minden korosztály részére megfelelő színvonalon biztosítja.
Látogatottsága igen magas. Szép, korszerű olvasótermük jól felszerelt kézikönyvtári anyaggal rendelkezik. A Városi Könyvtár jó munkáját, illetve az önkormányzat anyagi támogatásának eredményességét jelzi, hogy 2002-ben „Könyvtárpártoló önkormányzat” pályázaton különdíjat nyert.